TJ Spartak Počátky

oddíl odbíjené

Historie oddílu odbíjené - TJ Spartak Počátky

Koncem šedesátých a začátkem sedmdesátých let minulého století se začala v Počátkách organizovat parta mladých sportovců – volejbalistů (J. Preisinger, K. Hezina, L. Urban, J. Solař, J. Kuchař, O. Petrů, M. Hřava ….) Z počátku trénovali a zápasy hráli na hřišti u sokolovny. Později si volejbalisté s pomocí města vybudovali nové volejbalové hřiště s antukovým povrchem v areálu fotbalového stadionu, kde se nachází dodnes.

Družstvo mužů, poskládané se shora jmenovaných hráčů, se v sedmdesátých letech začalo pravidelně účastnit registrované soutěže. Jednalo se o okresní přebor volejbalových družstev. Tato soutěž se v Počátkách hrála až dokonce osmdesátých let s postupným začleňováním mladších hráčů do družstva.

V druhé polovině sedmdesátých let začal O. Petrů trénovat žáčky, které po třech až čtyřech letech přihlásil do okresní soutěže mladších žáků (O. Máca, J. Máca, O. Přech, P. Přech, M. Coufal, L. Coufal, J. Horner, A. Horner, O. Petrů ml., L. Petrů, L. Molík, B. Molík, M. Povolný, K. Štefl, M. Hřava ml., A. Vitků ....). Tito jmenovaní dokázali v kategorii starších žáků postoupit do krajských kol a nejednou se umístit i na stupních vítězů (např. 2. místo za družstvem Škoda Č. Budějovice). Mnoho z nich následně prošlo sportovním střediskem v Pelhřimově, kde pravidelně nastupovali do zápasů mistrovských soutěží. Jednalo se  v té době i o II. ligu juniorské soutěže. Tito hráči se postupně začleňovali do družstev dospělých v Počátkách a v Žirovnici a od roku 1990 začali pravidelně reprezentovat město Počátky v krajské i okresní soutěži. V té době (od roku 1990 do roku 2002) mělo město Počátky dokonce dvě registrovaná družstva mužů. Muži „A“ hráli krajský přebor I. Jihočeského kraje a několik let po sobě se umisťovali na stupních vítězů (byli i více přeborníky Jihočeského kraje). Muži „B“ reprezentovali město v okresní soutěži. Velmi cenné na dosažených výsledcích bylo to, že jich dosáhli odchovanci počáteckého volejbalu, které vychoval hráč a trenér O. Petrů. A právě jemu patří velký dík za rozvoj počáteckého volejbalu a reprezentaci Města Počátky v Jihočeském kraji.
 
Do kvality tréninků se výrazně promítlo koncem osmdesátých let vybudování nové sportovní haly s možností trénování i o víkendech (na výstavbě se podíleli i sportovci TJ Spartak Počátky). Do té doby se v zimních měsících trénovalo v místní sokolovně, v rozměrově nevyhovujících prostorách.
Zpracoval: Mgr. Karel Štefl